а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шуќур

Вид збор: Модален збор
Ранг: 12464
Како и зраз на благодарност, за изразување на благодарност.
Англиски: thank Турски: şükür
Употреба: Архаизам , Разговорно
Примери:
Шуќур што те најдов.
Шуќур на бога.