а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шушне

шушнат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 20410
1. Издаде тивок звук.
Англиски: rustle Албански: shushuroj
Примери:
Нешто шушна во житото.
2. Каже, рече, шепне нешто тајно, доверпиво.
Англиски: whisper Албански: pëshpërit
Примери:
Видов дека му шушка нешто.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК