а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шушлив

шушливиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 39330
Што испушта шушкав глас.
Англиски: rustling
Примери:
шушлив глас
шушливи фустани
Изведенки
шушливо прил.