а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шушлек

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 19988
1. Ситни честички од нешто, ситни отпадоци.
Англиски: particle Албански: copa të ima, mbeturina
2. Сув, ситен, замрзнат снег, еден вид ситен, зимски град.
Англиски: sleet Албански: borë e thatë
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК