а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шушка

шушкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 5235
1. Издава звук како од суви лисје и сл.
Англиски: rustle Албански: shushuris
Примери:
Нешто шушка во сеноно.
Банкнотите беа нови, шушкаа во рацете.
2. дошепнува, шушука
Англиски: whisper Албански: pëshpërit