а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шушка

мн. шушки
Вид збор: Именка, женски род
1. Многу ситно парче, ситна честичка од нешто.
Англиски: particle Албански: copë e vogël
2. сува пиперка
Албански: spec i thatë