а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шушкавец

мн. шушкавци
Вид збор: Именка, машки род
(едн.) Заразна болест што ги напаѓа говедата и овците, при допир кожата на заболеното животно шушка под прстите.
Употреба: Медицина