а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шутрак

мн. шутраци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 12696
1. шут вол
Албански: dem pa brina
Употреба: Зоологија
2. несмасен човек
Англиски: fool, jerk Албански: njeri i pagdhendur
Употреба: Пејоратив , Разговорно
Примери:
Шутрак еден!
Изведенки
шутрачиште ср.
мн. шутрачишта
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК