а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шутне

шутнат; шутни, шутнете; шутнав, шутнаа; шутнал; шутнат; (ќе) шутнев; (ќе) шутнеа; (ќе) шутнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 15652
1. Турне, удри со нога.
Англиски: kick
Примери:
Ја шутна топката.
2. отфрли, отстрани
Англиски: abandon
Употреба: Преносно значење
Примери:
Го шутна дотогашниот партнер.
Изведенки
1. шутнува несв.
шутнуваат
повт.
2. шутнување ср.
глаг. им.