а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шутка

(се) шуткаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 31329
(се шутка) Се движи без некоја определена цел или план.
Англиски: stroll
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се шутка низ куќата.
Изведенки
шуткање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК