а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шутарка

мн. шутарки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 35315
1. оштетена, поткршена
Албански: e thyer, e dëmtuar
2. Вид пченица со клас без осилки.
Албански: lloj misri pa kallam pa fije
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК