а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шупак

мн. шупаци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 30114
1. Заден отвор на дебелото црево.
Англиски: asshole Српски: шупак
Употреба: Анатомија , Дијалектен збор
2. Навредлив збор за човек.
Англиски: asshole Српски: шупак
Употреба: Вулгарно
Изведенки
шупче ср.
мн. шупчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК