а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шум

мн. шумови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1682
Неопределен звук, звици што се издаваат при пекаква работа, движење или говор на многу луѓе, далечен вик, врева.
Англиски: noise
Примери:
Од соседниот двор се слушаше некаков шум.
(разг.) Дигне (дига) шум околу нешто.