а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шумкар

мн. шумкари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 25569
Назив за партизан што го употребувале претставниците на бугарската власт за време на окупацијата во Втората светска војна.
Изведенки
шумкарски прид.
шумкарскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК