а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шугејз

Вид збор: Именка, машки род
Жанр на алтернативна музика која се појавува во доцните 1980ти години во Англија.
Англиски: shoegaze
Употреба: Музика и танц
Примери:
Шугејз звукот се состои од екстензивно користење на гитарски ефекти, и нејасно пеење измешано со креативната бука на гитарите