а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шуга

(се) шугаат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Фаќа шуга, му излегуваат по кожата красти од шуга.
Употреба: Медицина
2. (се шуга) Фаќа, му излегува лишај по кожата.