а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шубе

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 10618
сомневање, подозрение
Англиски: suspicion Турски: şüphe
Употреба: Разговорно
Примери:
Има шубе, со шубе е.
Фати шубе (некого) - почнува да се сомнева, го фати недоверба.
Без шубе.
Ич да не ти е шубе, да бидеш без шубе.