а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шуба

мн. шуби
Вид збор: Именка, женски род
Долга зимска облека а, поставена со кожа.
Англиски: fur coat