а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

штур

штури
Вид збор: Придавка
Ранг: 10761
1. Скуден, мршав, без содржина.
Англиски: scanty
Примери:
(поет.) Во ноќта штура.
2. За човек - празен, празноглав, глупав.
Англиски: stupid
Изрази
(клетва) Пусто и штуро да остане!