а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

штури

штурат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Само императив во фразата: пусти штури - чини се што е можно да стори нешто.
Албански: bëj çmos
Примери:
Прави што ќе правиш, пусти, штури, само куќа да имаш.
2. За штурец - црцори.
Албански: cërcërit
Примери:
Штурците штурат.