а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

штурец

мн. штурци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6692
Скакулец, полски штурец.
Латински: Gryllus campestris Англиски: cricket
Употреба: Зоологија
Примери:
домашен штурец (Gryllus domesticus)
FlexiMac
 менување на македонски глаголи