а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

штура

(се) штураат
Вид збор: Глагол, несвршен
Се мота, скита, ака, шетајќи зјае.
Англиски: roam
Примери:
Уште ли се штураат таму?
FlexiMac
 менување на македонски глаголи