а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

штук

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
1. Мешавина од песок, гипс и вода со која се прават фигури и орнаменти на фасадата или на зидовите на згради.
Англиски: stucco Германски: Stuck
Употреба: Архитектура и градба
2. Украси од ваква мешавина.
Англиски: stucco Германски: Stuck
Употреба: Архитектура и градба
Изведенки
штукатура ж.
мн. штукатури
украс од штук
FlexiMac
 менување на македонски глаголи