а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

штукне

штукнат; штукни, штукнете; штукнав, штукнаа; штукнал; штукнат; (ќе) штукнев, (ќе) штукнеа; (ќе) штукнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 16169
исчезнува, се губи, заскитува
Англиски: stray
Употреба: Разговорно
Примери:
(разг.) Да му штукне умот на некого.
Кој знае кај отиде, кај штукна, никаде го нема.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи