а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

штрпка

штрпкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 39989
Откршува по малку од нешто.
Албански: thej, coptoj
Примери:
Штрпка леб (од лебот).