а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

штрои

штројат
Вид збор: Глагол, несвршен
Отстрани полни жлезди на човек или животно.
Англиски: castrate, neuter
Употреба: Дијалектен збор , Медицина
Примери:
Ги штројат нерезите.