а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

штрк

мн. штркови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2183
Птица со долги црвени нозе.
Латински: Ciconia alba Англиски: stork Албански: lejlek
Употреба: Зоологија
Примери:
Штрковите кљакаат.
Висок како штрк.
Калифот штрк
Изрази
Штркот го донел - наивност, лекоумност.
Изведенки
штрчица ж.
мн. штрчици
Пример: Ја знаеш приказната за штркот и штрчицата.