а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

штркне

штркнат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 54473
За коса, прачка - се исправи или крене наеднаш.
Англиски: bristle
Изведенки
штрка несв.