а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

штрклее

штрклеат; штрклеј, штрклејте; штрклеев, штрклееја; штрклеел; штрклеен; штрклеејќи; штрклеав, штрклеаја; штрклеал; штрклеан
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Трча, бега како луд, поради штркелот, кој го укасал.
Албански: ik, vrapon
Примери:
Говедата беа мирни, па овците штрклееја.
2. беснее, лудува
Англиски: rage Албански: tërbohet
Употреба: Преносно значење