а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

штркел

мн. штркли
Вид збор: Именка, машки род
Вид мува што напаѓа по говедата.
Латински: Hypoderma bovis Англиски: gad fly
Употреба: Зоологија , Разговорно
Примери:
(разг.) Го фати штркелот.
Изрази
Го каснал штркел - почнал да лудува, да беснее.