а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

штрек

Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8881
будност, внимателност, тревога
Англиски: alert
Употреба: Разговорно
Примери:
На штрек е, стои на штрек.
Изрази
На штрек! - будно следи, внимава.