а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

штрб

Вид збор: Придавка
Ранг: 40169
1. На кој му е откршено некое парче од работ, по сечилото.
Англиски: dull
Примери:
Штрб нож.
Штрб чешел.
2. Кој е без еден или повеќе заби однапред; кој е со скршен заб или забец.
Англиски: toothless
Примери:
Штрб човек.