а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

штрап-штруп

Вид збор: Извик
1. За звук за штрапање.
2. За зук за сечење (со ножици).
Изведенки
штрапа-штрупа изв.