а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

штрапа

штрапаат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Гази по нешто, оди издавајќи звук.
Англиски: snap Албански: përplasë këmbët
Примери:
Штрапаа боси по бегонската плоча.
2. Сече реско со ножици.
Англиски: snap Албански: pres shpejt me gërshërë
Примери:
Многу брзо штрапа со ножиците, затоа често греши во кроењето.