а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

штракот

мн. штракоти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 37064
1. Остар звук што може да се слуша при работа на некои машини.
Англиски: clatter
2. За човек - остар звук со заби или со коски.
Англиски: chatter