а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

штогоде

Вид збор: Заменка
Ранг: 12408
1. Што да е, што и да било.
Англиски: whatever
Примери:
Тој не сака да јаде штогоде.
2. (во придавска употреба) било каков
Англиски: whatever
Примери:
штогоде човек
штогоде работа
FlexiMac
 менување на македонски глаголи