а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

штица

мн. штици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1902
Рамно парче дрво за како алатка или материјал за понатамошна употреба.
Англиски: board
Употреба: Разговорно
Примери:
Дебела штица, тенка, штица.
Штица за месо, штица за месење.
Изрази
На гнила штица не гази.
Како штица е - многу слаб е.
(разг.) Со три штици е.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК