а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

штипка

мн. штипки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 14791
1. Направа за прикачување спрострена преслека и сл.
Англиски: clothespin Албански: kapse rrobash
2. Разни такви направи за прибирање и уредување на косата, за закачување завеси, за корниз и сл.
Англиски: clamp Албански: kapse, toke
3. Член кај некои животинки со кој тие штипат.
Англиски: claw Албански: pickues
Употреба: Зоологија
4. пинцета
Англиски: tweezers Албански: pincetë
5. Онаа количина од нешто колку што може да се земе со два-три прста.
Англиски: pinch Албански: ndukje
6. едно штипнување
Англиски: pinch Албански: pickim
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК