а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

штима

штимаат; штимал
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 23162
1. Дотерува музички инструмент.
Англиски: tune Германски: stimmen
Примери:
Штима клавир.
2. Штелува апарат, мотор, технички инструмент итн.
Англиски: tune Германски: stimmen
3. одговара; пасува; соодветен е
Англиски: fit Германски: stimmen
Употреба: Разговорно
Примери:
Овде нешто не штима - нешто не е во ред.
4. (се штима) - Се дотеруваат музички инструменти заеднички да свират.
Англиски: tune Германски: stimmen
Примери:
Оркестарот се штима.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК