а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

штета

мн. штети
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1477
Загуба во нешто, обично материјална.
Англиски: damage Албански: dëm
Примери:
Нанесе штета на некого.
Претрпи штета.
Надомести штета.
На моја (твоја итн.) штета.
Штета!