а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

штекер

мн. штекери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 26836
„Машки“ конектор за електрична енергија.
Англиски: plug, jack Германски: Stecker Албански: prizë
Употреба: Технологија
Примери:
Ни се расипа штекерот во кујната.