а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

штедилница

мн. штедилници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 29708
Завод во кој се вложуваат пари на штедење.
Англиски: savings bank Албански: kursimore
Употреба: Економија
Примери:
Поштенска штедилница.