а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

штедење

Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 13161
1. Собира пари или други средства.
Англиски: saving Албански: kursim
Употреба: Економија
Примери:
Штедење електрична енергија.
2. Не троши пари.
Англиски: saving Албански: kursim
Употреба: Економија
Примери:
Поради штедење.
Изведенки
штеден прид.
штедни; штедниот
Пример: штедни сметки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК