а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

штафета

мн. штафети
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 18750
1. Дрвена палка или друг предмет што се предава, при групно натпреварување, од еден тркач на друг.
Англиски: relay Германски: Stafette Албански: stafetë
Употреба: Спорт
2. Групно наттрчување или поминување на определена далечина на смени, при што се предава тој предмет од една на други.
Англиски: relay Германски: Stafette Албански: vrap në stafetë
Употреба: Спорт