а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

штафелај

мн. штафелаи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 19342
Ногалки на кои сликарот го поставува платното за сликање.
Англиски: easel Германски: Staffelei
Употреба: Ликовна уметност