а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

штанцува

штанцуваат; штанцувал
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Обликува машински под притисок, печати.
Англиски: stamp Германски: stanzen Албански: stampoj
Употреба: Нестандарден збор
Примери:
Штанцува поштенски марки.
2. Втиснува под притисок.
Англиски: punch Албански: shtyp
Употреба: Нестандарден збор , Технологија
3. Сече машински, отсекува.
Албански: pres
Употреба: Нестандарден збор , Технологија
Примери:
Штанцува делови од плех.
4. Произведува сериски.
Англиски: produce Албански: prodhon
Употреба: Нестандарден збор , Преносно значење
Примери:
Промоторите без резултати, Владата штанцува нови.
Изведенки
штанцување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК