а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

штанд

мн. штандови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 33487
Место на пазар, на саем, во продавница и сл.
Англиски: booth Германски: Stand
Примери:
На македонскиот штанд на Интернационалниот сајам на книгата.