а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

штама

(едн.) штамата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6193
тишина
Англиски: silence
Примери:
Зацари (завладеа) штама.
ноќна штама
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК