а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

штала

мн. штали
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4770
Просторија, куќарка за добиток.
Англиски: barn Германски: Stall Албански: stallë, ahur
Употреба: Земјоделство
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК