а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

штавување

Вид збор: Именка, среден род
1. штавење
Англиски: tanning Албански: të regjunit
2. тепање, удирање, млатење
Англиски: beating Албански: rrahje, goditje
Употреба: Преносно значење , Разговорно
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК